"Βραδιά του Ερευνητή 2013"

Η ομάδα της Ρομποτικής συμμετείχε στην "Βραδιά του Ερευνητή 2013" που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2013 στο Ε.Κ.E.Φ.Ε. "Δημόκριτος", με τη συνεργασία του Εθνικού Κέντροy Έρευνας & Τεχνολογικής Ανάπτυξης (ΕΚΕΤΑ), σε ρόλο συντονιστή, του Ιδρύματος Τεχνολογίας & Έρευνας (ΙΤΕ), του Πανεπιστήμιου Θεσσαλίας, του Πανεπιστήμιου Πατρών και του ΝΟΗΣΙΣ.

Επίδειξη

Εφημερίδα "ΤΑ ΝΕΑ"

Εφημερίδα "Καθημερινή"

Επίδειξη

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν τη δουλειά τους στους πολυάριθμους επισκέπτες της βραδιάς, χρησιμοποιώντας το ρομπότ και την πίστα του Πανελλήνιου Διαγωνισμού 2013.

be1

Mερικές τεχνικές λεπτομέρειες αποκαλύπτουν τον όγκο της δουλειάς (σχεδιαστικής και προγραμματιστικής) που απαιτήθηκε.

be2

Η επίδειξη συγκέντρωσε το ενδιαφέρον όλων των ηλικιών.

be3

Η τετραμελής ομάδα σε πλήρη ανάπτυξη: Ο Κώστας, ο Διονύσης, ο Μάρκος και το Ρομπότ.

be4

Στιγμιότυπο της επίδειξης.

Εφημερίδα "ΤΑ ΝΕΑ"

Η δημοσιογράφος κ. Εύη Σαλτού μέσω ηλεκτρονικής επικοινωνίας, έθεσε ορισμένα ερωτήματα στους μαθητές και δημοσίευσε ένα άρθρο στην εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ, όπου παρουσίασε τις δραστηριότητές τους και την επιτυχία τους:

Sp1

Sp2

Εφημερίδα "Καθημερινή"

Τη Βραδιά παρακολούθησε και ο δημοσιογράφος κ. Άθως Δημουλάς, ο οποίος ήρθε σε συνεννόηση με το Λύκειο της Ιωνιδείου και το Γυμνάσιο της Ραλλείου προκειμένου να πάρει συνέντευξη από τους μαθητές και τις μαθήtριες των δύο ομάδων. Η συνέντευξη (και η φωτογράφιση) πραγματοποιήθηκε στους χώρους της Ιωνιδείου Σχολής Πειραιά και δημοσιεύτηκε στο περιοδικό Κ της εφημερίδας κυριακάτικη Καθημερινή (6/10/2013)

full

K1