Όμιλος Ρομποτικής Π. Π. ΓΕ.Λ. Ιωνιδείου Σχολής Πειραιά

robot

Ο Όμιλος Ρομποτικής λειτούργησε για πρώτη φορά κατά το σχολικό έτος 2012-2013. Στο πλαίσιό του δραστηριοποιήθηκε μια τριμελής ομάδα αποτελούμενη από τους μαθητές της Α΄ Λυκείου Κώστα Βάβουλα, Μάρκο Βολίκα και Διονύση Γαζή.

Για λόγους λειτουργικούς και οργανωτικούς, η λειτουργία του Ομίλου συνδυάστηκε με τον Όμιλο Προγραμματισμού, που λειτούργησε κατά το ίδιο σχολικό έτος υπό την εποπτεία του εκπαιδευτικού κλάδων ΠΕ04 και ΠΕ19 κ. Παναγιώτη Τσάκωνα.

Οι τρεις μαθητές όμως εργάστηκαν υπό την εποπτεία και καθοδήγηση της εκπαιδευτικού κλάδου ΠΕ20 κ. Παχούλη Αγνής που υπηρετεί στο Π. Π. Γυμνάσιο Ιωνιδείου και είχε συνεργαστεί με τα παιδιά κατά τα έτη της φοίτησής τους στο Γυμνάσιο. Ουσιαστική υπήρξε επίσης η συμβολή του εκπαιδευτικού κλάδου ΠΕ17.03 κ. Ιωάννη Τούρλου (ο οποίος υπηρετεί στο Γυμνάσιο της Ραλλείου).

Κατά το σχολικό έτος 2013-2014 ο Όμιλος λειτουργεί ανεξάρτητα, υπό την εποπτεία του εκπαιδευτικού κλάδου ΠΕ03 κ. Ηρακλή Νικολόπουλου και συμμετέχουν σε αυτόν 12 μαθητές.

Οι ακόλουθοι σύνδεσμοι παρουσιάζουν τη δραστηριότητα της αρχικής ομάδας.

Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2013

Βραδιά του Ερευνητή 2013