Διακρισεις μαθητων

2016-17

Η μαθήτρια της Α' τάξης Τζέρμπου Ειρήνη - Μαρία βραβεύτηκε στον 4ο Πανελλήνιο και Παγκύπριο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Ποίησης και Διηγήματος για Παιδιά και Εφήβους της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών.


Οι μαθητές Παπαδόπουλος Θεόδωρος και Βασιλείου Ευτυχία της Α' τάξης του Λυκείου της Ιωνιδείου είναι επιτυχόντες στην 2η φάση του 22ου Πανελληνίου Διαγωνισμού Αστρονομίας και Διαστημικής (Διαγωνισμός "Αρίσταρχος") και προκρίνονται για την επόμενη φάση (Διαγωνισμός "Ίππαρχος").


Οι μαθήτριες Βασιλείου Ευτυχία και Τζέρμπου Ειρήνη - Μαρία της Α' τάξης του Λυκείου της Ιωνιδείου πέτυχαν στον Διαγωνισμό Ευκλείδης της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας και προκρίνονται για την επόμενη φάση (Διαγωνισμός "Αρχιμήδης").


Η ομάδα της Ιωνιδείου κατέκτησε την πέμπτη θέση ανάμεσα σε 46 σχολεία στον τελικό διαγωνισμό Νοτίου Ελλάδας για την Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών (European Union Science Olympiad - EUSO) ο οποίος διεξήχθη στις 28 Ιανουαρίου 2017 στο Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών Αγίων Αναργύρων. Η ομάδα αποτελείται από τους μαθητές της Β' τάξης Βαγιανό Απόστολο, Βολίκα Αναστασία και Τουντουλίδη Νικόλαο.


Οι παρακάτω μαθητές του Λυκείου της Ιωνιδείου είναι επιτυχόντες στο Διαγωνισμό Θαλής της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας και προκρίνονται για την επόμενη φάση (Διαγωνισμός "Ευκλείδης"): Α΄ τάξη: Βασιλείου Ευτυχία, Γεωργίου Χαρίδημος, Κωστελένος Αριστοτέλης, Παπαδόπουλος Θεόδωρος, Πρωτόγερος Ιωάννης, Σταμούλης Μιχαήλ, Στρωτου Μαριάνθη, Τζέρμπου Ειρήνη-Μαρία, Β΄τάξη: Βαγιανός Απόστολος, Γ΄τάξη: Δήμος Αντώνιος, Κουτσοπετρας Κωνσταντίνος, Κυρίμης Σπυρίδων, Λάμπρου Μαρία Ειρήνη, Μηλας Ιωάννης, Σαπουντζάκης Γεώργιος.


Η ομάδα της Ιωνιδείου κατέκτησε την πρώτη θέση ανάμεσα σε 26 σχολεία στον Τοπικό Προκριματικό διαγωνισμό για την Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών (European Union Science Olympiad - EUSO) ο οποίος διεξήχθη στις 10 Δεκεμβρίου 2016 στο ΕΚΦΕ Νίκαιας. Η ομάδα αποτελείται από τους μαθητές της Β' τάξης Βαγιανό Απόστολο, Βολίκα Αναστασία, Τουντουλίδη Νικόλαο και Αθανασάκη Παύλο. Η ομάδα προκρίθηκε στον Τελικό Πανελλήνιο Διαγωνισμό Νοτίου Ελλάδος ο οποίος θα διεξαχθεί στις 28 Ιανουαρίου στο ΕΚΦΕ Αγίων Αναργύρων και ο νικητής του οποίου θα συμμετάσχει στον Πανευρωπαϊκό διαγωνισμό στην Δανία, τον Μαΐο του 2017.


Το Λύκειο της Ιωνιδείου, με επικεφαλής τον μαθητή Γκλιάτη Ελευθέριο, προκρίθηκε στην τελική φάση του πανευρωπαϊκού διαγωνισμού Astro Pi. Στην φάση αυτή, χρησιμοποιώντας προγραμματισμό σε γλώσσα Python και ένα Rasberry Pi ειδικά διαμορφωμένο με σειρά αισθητήρων, η ομάδα θα σχεδιάσει ένα επιστημονικό πείραμα, το οποίο, αν επιλεγεί, θα εκτελεστεί στον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό ISS. Για περισσότερες πληροφορίες εδώ.


Ο μαθητής του τμήματος Β2 Στέλιος Μαρίνης κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ταεκβοντό itf που διεξάγεται στην Άντρια της Ιταλίας. Για περισσότερες πληροφορίες εδώ.

2015-16

Oι παρακάτω μαθητές του Λυκείου της Ιωνιδείου είναι επιτυχόντες στο Διαγωνισμό Θαλής της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας και προκρίνονται για την επόμενη φάση (Διαγωνισμός "Ευκλείδης"): Α΄ τάξη: Βαγιανός Απόστολος, Βολίκα Αναστασία, Β΄τάξη: Κουγιουμτζή Ελένη, Κουρτίδου Άννα, Κουτσόπετρας Κων/νος, Πράσινος Νικόλαος, Σεψάς Νικόλαος, Τζουβελέκης Δημήτριος-Άγγελος, Γ΄τάξη: Αραβανής Δημήτριος, Βαγιανός Αλέξιος, Λάτση Κων/να, Τερζόγλου Αθηνά.


Ο μαθητής Βολίκας Μάρκος, πέρασε πρώτος στη σχολή  ΠΛηροφορικής και Επικοινωνιών του Πανεπιστημίου Αθηνών.

2014-15

Ο μαθητής Βολίκας Μάρκος, της Γ' Λυκείου, στην τελική φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Πληροφορικής κατετάγη 8ος και επελέγη να συμμετάσχει στο camp προετοιμασίας για την δημιουργία της Εθνικής Ομάδας Πληροφορικής η οποία θα λάβει μέρος στην Ολυμπιάδα Πληροφορικής.


Ο μαθητής Διονύσης Γαζής, της Γ' Λυκείου, κατέλαβε την πρώτη θέση στην τελική (Γ') φάση του Πανελληνίου Διαγωνισμού Βιολογίας και  θα είναι στους  τέσσερις μαθητές που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στην 26η Διεθνή Ολυμπιάδα Βιολογίας (ΙΒΟ) που θα πραγματοποιηθεί τον Ιούλιο 2015 στο Άαρχους της Δανίας.


Ο μαθητής Διονύσης Γαζής, της Γ' Λυκείου, προκρίθηκε στην Γ' (τελική) φάση του διαγωνισμού Βιολογίας που θα γίνει στις 6 Απριλίου 2015, με σειρά κατάταξης 9ος.


Η ομάδα των μαθητών/τριών του Λυκείου της Ιωνιδείου που συμμετείχε στον διαγωνισμό του Υπουργείου Παιδείας με θέμα την παραγωγή βίντεο για το Ολοκαύτωμα διακρίθηκε με το βίντεο «Κι΄η αχτίδα του ήλιου γίνηκεν, ιδέστε ο μίτος του θανάτου». Το βίντεο ετοίμασαν οι παρακάτω μαθητές/τριες της Β Λυκείου: Μεϊντή Χριστίνα, Ναμέρ Διονυσία και Πλώτας Στέφανος με την καθοδήγηση των καθηγητριών του σχολείου μας Δημακοπούλου Αλεξάνδρας και Μαυρογιάννη Αδαμαντίας. Οι παραπάνω μαθητές/τριες θα συμμετάσχουν στο επιμορφωτικό πρόγραμμα που διοργανώνεται από το Υπουργείο για όλες τις βραβευμένες συμμετοχές και διακρίσεις του διαγωνισμού στο Άουσβιτς  - Μπιρκενάου (Πολωνία) στις αρχές Μαΐου (1-3 Μαΐου 2015).


Ο μαθητής Βολίκας Μάρκος, της Γ' Λυκείου, προκρίθηκε στην Γ' (τελική) φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Πληροφορικής που θα γίνει στις 5 Απριλίου 2015, με σειρά κατάταξης 1ος.


Η ομάδα της Α’ λυκείου της Ιωνιδείου κατέλαβε την πρώτη 1θέση ανάμεσα σε 15 σχολεία από όλο το λεκανοπέδιο Αττικής στον διαγωνισμό νεανικής επιχειρηματικότητας INTER.E.ST που διοργανώθηκε από τη διεθνή φοιτητική ένωση AISEC (τμήμα Πανεπιστημίου Πειραιά).. Η επιχειρηματική ιδέα που υπέβαλε  η ομάδα στο διαγωνισμό,  (πρακτορείο νταντάδων NaniNanny) έκλεψε τις εντυπώσεις του κοινού και συγκέντρωσε εξαιρετικά σχόλια από την κριτική επιτροπή, που αποτελούνταν από εκπροσώπους του επιχειρηματικού και του ακαδημαϊκού κόσμου. Μέλη της ομάδας ήταν οι Λάμπρου Μαρία Ειρήνη, Λυράκου Μαίρη, Μπρίλλη Δανάη, Παμπούκος Ευγένιος, Σμυρνιωτάκη Ερωφίλη, Σταγάκη Ιοκάστη και Χριστοφορίδου Ιφεγένεια. Υπεύθυνη για τον συντονισμό και την προετοιμασία της ομάδας ήταν η φοιτήτρια διοίκησης επιχειρήσεων Zhangxi qu από την Κίνα, η οποία ήρθε στην Ελλάδα ειδικά για αυτό το σκοπό, ενώ υπεύθυνος καθηγητής ήταν ο κύριος Μππυλτζής.


Οι μαθητές Γαζής Διονύσιος, Βολίκας Μάρκος, Βάβουλας Κωνσταντίνος και Μπενετάτος Αλέξανδρος από τον Όμιλο Ρομποτικής του Λυκείου της Ιωνιδείου συμμετείχαν στο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής και κατέκτησαν την 1η θέση στην κατάταξη. Το Φεστιβαλ πραγματοποιήθηκε ως πρωτοβουλία του Πρότυπου Πειραματικού Γυμνασίου του Πανεπιστημίου Μακεδονίας στις 13-14 Δεκεμβρίου 2014. Η ομάδα της Ιωνιδείου επέλεξε να διαγωνιστεί με το ρομπότ της στη δοκιμασία με τον μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας, στοχεύοντας σε υψηλότερη τελική βαθμολογία.  Πολυμεσικό υλικό από τη διοργάνωση θα βρείτε εδώ.


Δύο μαθητές διακρίθηκαν στον Πανελλήνιο διαγωνισμό Βιολογίας: Ο Διονύσης Γαζής, της Γ' Λυκείου, προκρίθηκε στη Β' φάση του διαγωνισμού Βιολογίας που θα γίνει στις 21 Μαρτίου 2015 με σειρά κατάταξης 9ος (βαθμός 89/100) σε 671 συμμετέχοντες. Ο Ανδρέας Γεωργακόπουλος, της Β' Λυκείου, προκρίθηκε επίσης στη Β' φάση του διαγωνισμού Βιολογίας με σειρά κατάταξης 9ος (βαθμός 91,5/100) σε 1117 συμμετέχοντες.


Ο Βαγιανός Αλέξιος, της Β' Λυκείου, είναι επιτυχών στο Διαγωνισμό Ευκλείδης της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας, όπου πήρε Β' Βραβείο σε τελετή που πραγματοποιήθηκε την 1η Μαρτίου, ενώ προκρίθηκε και για την επόμενη, τελική, φάση (Διαγωνισμός "Αρχιμήδης").


Η ομάδα του Λυκείου της Ιωνιδείου διακρίθηκε, κατακτώντας την πέμπτη θέση, στον Τελικό Νοτίου Ελλάδας για την Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών (European Union Science Olympiad - EUSO) ο οποίος διεξήχθη στις 7 Φεβρουαρίου 2015 στο ΕΚΦΕ Αιγάλεω (6ο Λύκειο Αιγάλεω). Η ομάδα αποτελείται από τους μαθητές της Β' τάξης Μπενετάτο Αλέξανδρο, Χαραλαμπίδου Χρύσα, Γεωργακόπουλο Ανδρέα και Βαγιανό Αλέξιο. Η κατάταξη των σχολείων βρίσκεται εδώ.


Ο Βαγιανός Αλέξιος, της Β' Λυκείου, πέτυχε στον διαγωνισμό Euroscola και συμμετείχε στην αποστολή για ημερίδα που θα πραγματοποιήθηκε στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, στο Στρασβούργο, από 28/1/2015 έως 30/1/2015, μαζί με μαθητές από όλη την Ελλάδα.


Η ομάδα της Ιωνιδείου κατέκτησε την δεύτερη θέση στον Τοπικό Προκριματικό διαγωνισμό για την Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών (European Union Science Olympiad - EUSO) ο οποίος διεξήχθη στις 6 Δεκεμβρίου 2014 στο Λύκειο Καλλίπολης (ΕΚΦΕ Πειραιά). Η ομάδα αποτελείται από τους μαθητές της Β' τάξης Μπενετάτο Αλέξανδρο, Χαραλαμπίδου Χρύσα, Γεωργακόπουλο Ανδρέα και Βαγιανό Αλέξιο. Η ομάδα προκρίθηκε στον Τελικό Πανελλήνιο Διαγωνισμό ο οποίος θα διεξαχθεί στις 24 Ιανουαρίου στο ΕΚΦΕ Αιγάλεω και ο νικητής του οποίου θα συμμετάσχει στον Πανευρωπαϊκό διαγωνισμό στην Αυστρία, τον Απρίλιο του 2015.


Oι παρακάτω μαθητές του Λυκείου της Ιωνιδείου είναι επιτυχόντες στο Διαγωνισμό Θαλής της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας και προκρίνονται για την επόμενη φάση (Διαγωνισμός "Ευκλείδης"):

1. Βαγιανός Α., 2. Γεωργοπούλου Π.Μ., 3. Κουγιουμτζή Ε., 4. Κουτσόπετρας Κ., 5. Μπαλοδήμα Π., 6. Σαπουντζάκης Γ., 7. Σαπουντζάκης Χ., 8. Σέψας Ν., 9. Τόφαλος Φ., 10. Τερζόγλου Α., 11. Αραβανής Π., 12. Χόρτης Χ.


2013-14Οι μαθητές της Α' Λυκείου Βαγιανός Αλέξιος και Μπενετάτος Αλέξανδρος διακρίθηκαν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής για το 2014, καταλαμβάνοντας την 8η και 95η θέση αντίστοιχα.


Ο μαθητής της Γ' Λυκείου Βαλινδράς Ιωάννης έγινε δεκτός με υποτροφία από το Πολιτειακό Πανεπιστήμιο της Πενσυλβάνια των ΗΠΑ (Pennsylvania State University - Penn State), το οποίο βρίσκεται στην 54η θέση της παγκόμιας κατάταξης (Academic Ranking of World Universities).

Ομάδα μαθητών της Β' τάξης συμμετείχε στον Διαγωνισμό Προγραμμάτος Επιχειρηματικότητας INTER.E.S.T. του AIESEC του Πανεπιστημίου Πειραιά που έγινε στις 27 Φεβρουαρίου στην αιθούσα εκδηλώσεων του Saint Paul Πειραιά και κέρδισε το Πρώτο Βραβείο της διοργάνωσης. Την ομάδα αποτέλεσαν οι μαθητές: Γιαννακός Δημήτρης, Χαμακιώτης Άγγελος, Λιτσαρδοπούλου Αναστασία, Ταβλάς Ανδρέας, Γιαννουλάτος Μάκης, Τόμπρου Δήμητρα, Κούκου Ντίνα, Μάρτου Σοφία, Νομικός Μανώλης, Πεϊμανίδης Συμεών, Χάλαρη Μάρω. Υπεύθυνες επιτηρήτριες της ομάδας ήταν η κυρία Αλεξάνδρα Φυττά και η κυρία Debora Soeiro.

 
Η μαθήτρια της Α' Λυκείου Ψωμά Κωνσταντίνα διακρίθηκε στην τελική φάση ("Αρχιμήδης") του πανελλήνιου διαγωνισμού της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (ΕΜΕ), κερδίζοντας το τρίτο μετάλλιο. Για την επιτυχία της αυτή βαραβεύθηκε την Κυριακή 23/2/2014. Οι βραβεύσεις των διακριθέντων μαθητών έγιναν στο χώρο του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Οι παρακάτω μαθητές της Α' Λυκείου διακρίθηκαν στην 2η φάση ("Ευκλείδης") του πανελλήνιου διαγωνισμού της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (ΕΜΕ) και προκρίθηκαν στην 3η και τελική φάση ("Αρχιμήδης"):

1. Βαγιανός Αλέξιος,    2. Μπενετάτος Αλέξανδρος,     3. Τερζόγλου Αθηνά,     4. Ψωμά Κωνσταντίνα


Η εργασία των μαθητών της Β' τάξης Κοντονικολή Νικόλαου και Γεωργακοπούλου Λιλάντης  "Διερεύνηση μεταβλητών που επηρεάζουν τον φθορισμό και τα φάσματα απορρόφησης και εκπομπής των ουσιών μερκουροχρώμ και tonic water" έχει γίνει δεκτή για παρουσίαση στο τμήμα των αφισών (poster) στο συνέδριο ACSTAC το οποίο  θα διεξαχθεί στις 14 Μαρτίου 2014 στο κολέγιο Ανατόλια στη Θεσσαλονίκη υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, του CERN και του EPS (European Physical Society).

Η μαθήτρια της Α' Λυκείου Στέλλα Στεργιάδου διακρίθηκε κερδίζοντας έπαινο στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Γελοιογραφίας και Κόμικς "Οι νέοι σκιτσάρουν για την Ευρώπη" ο οποίος ολοκληρώθηκε τον Ιανουάριο 2014. Η απονομή θα γίνει την 1η Φεβρουαρίου στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης.  

Η ομάδα της Ιωνιδείου συμμετείχε και διακρίθηκε (κατακτώντας την 10η θέση ανάμεσα στα σχολεία της Νοτίου Ελλάδας) στον τελικό Πανελλήνιο διαγωνισμό για την Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών (European Union Science Olympiad - EUSO) ο οποίος διεξήχθη στις 18 Ιανουαρίου 2014 στο ΕΚΦΕ Νέας Φιλαδελφείας. Η ομάδα αποτελείται από τους μαθητές της Β' τάξης Γαζή Διονύσιο, Καντάρη - Τζαβέλλα Σταμάτη και Τσιφάκη Πέτρο. 

Η ομάδα της Ιωνιδείου κατέκτησε την δεύτερη θέση στον τοπικό προκριματικό διαγωνισμό για την Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών (European Union Science Olympiad - EUSO) ο οποίος διεξήχθη στις 7 Δεκεμβρίου 2013 στο Λύκειο Καλλίπολης (ΕΚΦΕ Πειραιά). Η ομάδα αποτελείται από τους μαθητές της Β' τάξης Γαζή Διονύσιο, Καντάρη - Τζαβέλλα Σταμάτη, Παυλοπούλου Καλλιόπη - Έλλη και Τσιφάκη Πέτρο.  


Oι παρακάτω μαθητές είναι επιτυχόντες στο Διαγωνισμό Θαλής της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας:

Από την Α' τάξη: 1) Βαγιανός Αλέξιος, 2) Βασταρδή Δέσποινα, 3) Κουρσάρης Δημήτριος, 4) Λάτση Κωνσταντίνα, 5) Μιχελόγγονα Μαριάννα, 6) Μπενετάτος Αλάξανδρος, 7) Στεργιάδου Στέλλα, 8) Τερζόγλου Αθηνά, 9) Ψωμά Κωνσταντίνα.

Από την Γ' τάξη: Μπενάκης Κωνσταντίνος.


Η ομάδα ρομποτικής της Ιωνιδείου, αποτελούμενη από τους μαθητές Βάβουλα Κωνσταντίνο, Βολίκα Μάρκο και Γαζή Διονύσιο, κατέλαβε την 26η θέση σε σύνολο 73 συμμετοχών στην Διεθνή Ολυμπιάδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής η οποία διεξήχθη στην Τζακάρτα της Ινδονησίας μεταξύ 17 και 23 Νοεμβρίου 2013. Για περισσότερες πληροφορίες, εδώ


Η μαθήτρια  Σώρα Μαρία της Γ΄ τάξης του σχολείου μας σημείωσε δύο πολύ σημαντικές διεθνείς διακρίσεις, ως μέλος της Εθνικής ομάδας Υδατοσφαίρισης, κερδίζοντας ένα χρυσό και ένα χάλκινο μετάλλιο στις διοργανώσεις που συμμετείχε. Πιο συγκεκριμένα, α) κατέλαβε την πρώτη θέση στο 8ο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νεανίδων (κάτω των 17 ετών) που διεξήχθη από 1 έως  8 Σεπτεμβρίου 2013 στην Κωνσταντινούπολη β) κατατάχτηκε τρίτη στο 10ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Γυναικών (20 ετών) που διεξήχθη στον Βόλο από 20 έως 25 Αυγούστου 2013. 

Παλαιοτερες διακρισεις